duben 2024

Třída 3.B - Tematické plány učiva

Český jazyk

Tvarosloví - Žáci poznají a rozšliší všechny slovní druhy v základním tvaru. Dokáží rozdělit slovní druhy na ohebné a neohebné. U podstatných jmen rozezná a dokáže třídit slova na děje a vlastnosti. Budeme pokračovat ve vyjmenovaných slovech po P - žák rozliší a oddůvodní a správně napíše i/y ve vyjmenovaných slovech, pamětně zvládne vyjmenovaná slova po P a dokáže je používat v textu, vysvětlí význam slov vyjmenovaných a příbuzných.

V písemném projevu budeme pokračovat v opakování psaní základních tvarů malých a velkých psacích písmen, dokáží napsat krátký dopis, blahopřání, inzerát.

Matematika

Začneme probírat číselný obor 0 - 1000. Žáci porozumí rozkladu trojciferných čísel na stovky, desítky jednotky, dokáží porovnávat trojciferná čísla, počítat po jednotkách, po desítkách, po stovkách. Pochopí zápis čísla na číselné ose a jeho zobrazení. Dokáže využívat číselnou osu k porovnávání čísel. Zvládne pamětné sčítání a odčítání trojciferných čísel.

Geometrie - rozezná rovinné útvary - trojúhelník, čtverec, obdélník a kruh. Rozliší vrcholy a strany těchto útvarů, dokáže je narýsovat.

Prvouka

Žáci pochopí rozmanitosti přírody. Dokáže vysvětlit význam vody, vzduchu, ohně , nerostů hornin, půdy pro život člověka. Dokáže vyjmenovat nejznámější rostliny a živočichy vyskytující se v obci a jejím okolí. Vybrané živočichy a rostliny zařadí do příslušného přírodního společenství. Dokáže popsat vlastnosti některých látek a jejich změn na základě pozorování a pokusů.

Český jazyk

V listopadu a prosinci budeme probírat vyjmenovaná slova po písmenech B - L - M

Žáci si osvojí a pamětně budou zvládat vyjmenovaná slova. Naučí se je vyhledávat a používat je textu. Poznají jejich význam a tvary slov příbuzných. Naučí se oddůvodnit a správně napsat i/y v obojetných souhláskách ve vyjmenovaných slovech po B - L - M.

Leden - zopakujeme si tvarosloví a známé slovní druhy ze 2. ročníku. V lednu to budou podstatná jména, přídavná jména a zájmena. Žáci rozliší různé tvary těchto slovních druhů. Dokáží rozlišit ohebné a neohebné slovní druhy v základním tvaru.

V písance budeme opakovat psaní velkých a malých písmen.

Čtení - čtení krátkých ukázek v čítance, pokusíme se také některé pohádky zdramatizovat, nakreslit komiks. Po Vánocích si ukážeme knihy, které děti dostaly a mají je už přečtené.

Komunikační a slohová výchova - budeme společně rozvíjet slovní zásobu, poznávat význam slov. Využívat mluveného projevu, dialogu, verbální a nonverbální prostředky komumikace. Naučí se popisovat různé činnosti, postavy,

Matematika

V listopadu budeme probírat násobilku 9. Děti by poté měly zvládnout násobit a dělit v oboru osvojených násobilek, násobit a dělit součet nebo rozdíl dvou čísel, rozeznat nejbližší nižší a vyšší násobek čísla.

V prosinci zvládneme zápis čísla v desítkové soustavě, rozklad čísla v desítkové soustavě a pamětné sčítání a odčítání dvojciferných čísel. Při výpočtech také žáci zvládnou používání závorek při výpočtech.

Leden - Žáci si osvojí sčítání a odčítání dvojciferných čísel pod sebou. Dokáží vykonat zkoušku při výpočtu. Naučí se používat řešitelské strategie - pokus - omyl. Řešit a tvořit slovní úlohy na sčítání, odčítání, násobení, dělení.

Geometrie - Žáci dokáží popsat druhy čar, polopřímku, přímku, úsečku. Dokáží určit vzájemnou polohu přímek ( rovnoběžky, různoběžky).

Prvouka

Dokáží samostatně vyprávět o obci a místě, ve kterém žijí. Dokáží určit hlavní světové strany na mapě, vysvětlí význam barev na mapě. Dokáží vyprávět o své rodině, příbuzenských vztazích, soužití lidí. Znají povolání svých rodičů, uvědomují si význam zaměstnání. Seznámí se s životními podmínkami člověka, rozeznají živou a neživou přírodu.

Český jazyk - Září - v září je naším cílem zopakování učiva 2. ročníku - druhy vět, psaní ú,ů,u, abeceda, spodoba, slovní druhy

Říjen - Žák rozezná a vyhledá slova opačného významu, dokáže doplnit a přiřadit slova souřadná, nadřazená a podřazená, uvede příklady slov opačných. Dokáže vypravovat podle obrázkové osnovy, zvládne popis osoby.

Listopad - Pamětně zvládně vyjmenovaná slova po B a L. Oddůvodní jejich pravopis a dokáže je vyhledat v textu.

Matematika - Září - V září je cílem zopakování a utužení učiva z druhého ročníku - sčítání a odčítání v oboru 0-100, násobilka 1-5, základní pojmy z geometrie. Dokáže násobit a dělit v oboru násobilky 6 a 7.

Říjen - dokáže násobit a dělit v oboru násobilky 8 a 9. Bude správně zaokrouhlovat dvojciferná čísla. V geometrii dokáže určit vzájemnou polohu dvou přímek - rovnoběžky, různoběžky.

Listopad - dokáže řešit slovní úlohy na sčítání, odčítání, násobení a dělení. Zvládne sčítat a odčítat dvojcifrná čísla s přechodem přes desítku. Zvládne písemné sčítání a odčítání dvojciferných čísel.

Prvouka - Září - dokáže samostatně vyprávět o obci, ve které žije. Orientuje se podle plánku obce, dokáže popsat mělnický region a popsat regionální památky.

Říjen - dokáže vyhledat informace o životě v současnosti a minulosti regionu. Vybere vhodná místa pro hru a tráveí volného času, uvede možná nebezpečí i způsoby, jak jim čelit. Zvládne bezpečné chování v rizikovém prostředí v silničním provozu. Pozná základní dopravní značky.

Listopad - Dokáže se orientovat podle mapy v krajině, určí světové strany, pozná barvy na mapách. Seznámí se se symboly České republiky. Zvládne určit rozdělení České republiky na menší územní a správní celky.